Lader du Fætter Frygt stoppe dine drømme?
Lader du din drøm stoppe af Fætter Frygt?
Hver gang vi går et skridt nærmere vores drømme, træder Fætter Frygt ind på scenen. Det er Fætter Frygt, der får os til at udsætte vores ønsker og drømme. Når du tænker ”jeg gør det i morgen - ja, i morgen gør jeg det”, så kommer en lille stemme inde i dit hoved, der fortæller dig, at din drøm ikke er så vigtig - og at det er farligt.
Fætter Frygt er den største drømme-dræber. Han stopper os feks. i, at indtage lederrollen, få lederjobbet eller blive selvstændig med succes.
Frygt blev udviklet af vores forfædre, det er vores urinstinkt om, at vi skal trække os tilbage fra det ukendte. En ret smart mekanisme, at have dengang hvor det var farligt, at begive sig ud i det ukendte mørke, hvor risikoen for at blive ædt af vilde dyr, var ret stor. Det højeste man dengang kunne stræbe efter var tryghed og sikkerhed. De nysgerrige, dem der stak næsen frem og ville udforske livet, var dem der kom galt af sted. Men det var også de nysgerrige og dem der turde stikke næsen frem, der udviklede verden til det vi kender i dag. Uden dem kunne vi feks. ikke sidder i hver sin stue i dag og skrive til hele verden, via en lille computer.
Selv i dag har Fætter Frygt, svært ved at forstå, at du har lyst til at udfordre skæbnen, og gøre noget der er skræmmende. Fætter Frygt har et eneste formål, at sørge for du er tryg og i sikkerhed.
Det største problem er, at vi ikke ønsker Fætter Frygt, vi synes ikke vi burde gå rundt og være bange for at træde ind i nye udfordringer, så som at indtage lederrollen. Fætter Frygt vil altid være her, han bor inde i os alle sammen. Frygten kommer frem i os, fordi vi er bange for nederlag, for at vi ikke er gode nok og dermed ender som en fiasko.
Passionerede mennesker, der har det liv de elsker og gør det de drømmer om, oplever ikke fiaskoer, nederlag eller skuffelser. Forskellen er hvordan vi vælger at forholde os til nederlag - Du kan spørge dig selv ”Hvad kan jeg lære af dette? - Eller hvad er gaven i dette?”. Om vi ser og bruger skuffelse og fiasko som motivation til at udvikle nye og bedre ideer, der sætter os i stand til at komme endnu et skridt nærmere den ultimative drøm. Eller vi bruger skuffelsen og fiaskoen til at slå os oven i hovedet, give os selv en hovedpine og sende os selv direkte hjem på sofaen.
Mennesker, der lever et passioneret liv, tager altid deres drømme mere alvorligt end deres frygt.
Refleksion:
Lader du dig stoppe af Fætter Frygt?
Du kan så spørge dig selv: ” Hvad har jeg brug for, så jeg kan bruge Fætter Frygt som motivation - og dermed leve mine drømme helt ud?
Jette Petersen
Mentor for ambitiøse kvinder
Myskill
__________________________
De bedste hilsner
Jette Petersen
Mentor for ambitiøse kvinder
www.myskill.dk * mobil 27 85 55 46











- Karriereudvikling for kvinder. Myskill.dk's blog
- log ind eller opret konto for at skrive kommentarer
- 246 visninger
.jpg)


Kommentarer