Kursus og foredrag

FRA KONFLIKT TIL KONTAKT

Konflikter sker fordi vi er forskellige. Verbalt eller nonverbalt sætter vi grænser. Derfor bør konflikter ikke tysses ned (konfliktskyhed), men derimod behandles som dynamiske muligheder der positivt kan forny og forandre et samarbejde eller en relation.

Da konflikter ofte er bremsende for et godt liv, på arbejdet og privat, er det vigtigt at du forstår hvordan du vender en negativ og måske fastlåst situation til et dynamisk og rart samvær.

Kursusindhold

  • Styrk egne muligheder i konfliktsituationer
  • Forstå og benyt konflikters positive muligheder
  • Forstå konflikters dynamikker
  • Kend konfliktskyhedens optrappende effekt
  • Genkend egne og andres konfliktmønstre
  • Lær at mestre sprog der skaber kontakt
  • Styrk din empati
  • Få indsigt i anderkendelsens magi
  • Find indre ro - også når det brænder på

Form
Høj deltageraktivitet med træningsøvelser og reflektion.

Varighed
Én til flere dage efter ønske. Vi udvider indholdet og går stadig mere i dybden med træningen, så deltagerne mestrer værktøjerne.

MINIKURSUS - 2-3 TIMER
Et minikursus jeg tilpasser som en del af jeres temadag.

FOREDRAG
Foredraget er en indsigtsgivende appetitvækker der motiverer deltagerne til at gribe konflikterne i tide på konstruktiv og fremadrettet vis.

Kontakt mig uforpligtende og hør nærmere på tlf.: 2679 5608
Læs mere på Korax Kommunikation